Hercegovka

forum za sestre

HomeHome  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  LoginLogin  

Share | 

O izgledu Allahovog Poslanika s.a.w.s.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Hercegovka
Cesto sam tu
Cesto sam tu

Broj komentara : 83
Registration date : 2008-02-25

KomentarNaslov komentara: O izgledu Allahovog Poslanika s.a.w.s.   Tue Oct 28, 2008 7:39 pm

Od Zejnebe se prenosi da je:

Poslanik a.s. ustao iz sna sa rumenim licem i rekao, "Niko nema pravo da bude obozavan sem Allaha. Tesko ga Arapima, od Velikog zla (zlocina) koje im ubrzo nailazi. Danas se pojavila pukotina na zidu koji je razdvajao Je'dzudz i Me'dzudz poput ovoga (pa je Sufijan r.a. ilustrirao formirajuci svojim prstima krug poput broja 90). Zatim je upitano, "Hocemo li biti unistavani i dok medju nama ima pravovjernih (poboznih)?" Poslanik a.s. rece, "da, ako se namnozi loseg (medju vama)." (Buhari V 9, 88, 181) VRLINE ALLAHOVOG POSLANIKA S.A.W.S.

Enes ibn Malik r.a. kaze: "Allahov Poslanik s.a.v.s. nije bio ni visok ni nizak, ni izrazito bijel ni crnoput, ni kovrdjave ni ravne kose. Allah ga je odabrao za Poslanika kada je imao 40 godina. Proveo je u Mekki 13, a u Medini 10 godina. Umro je u 63-oj godini, a u kosi i u bradi nije imao ni 20 bijelih dlaka."

"Dzabir r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao:
"Pokazani su mi poslanici, i vidio sam Musa a.s. kao da je iz plemena Senue,
a najslicniji Isa a.s. bijase Urve ibn Mes'ud.
Ibrahimu a.s. najvise sam licio ja,
a Dzibrilu a.s. najslicniji bijase Dihja."

Berra' ibn Azib r.a. prenosi: " Allahov Poslanik s.a.v.s. je bio srednjeg rasta, sirokih pleca, kosa mu je padala preko usiju, u crvenom ogrtacu. Nikada nisam vidio nikoga ljepseg od njega."

Alija ibn Ebi Talib r.a. prenosi: " Allahov Poslanik s.a.v.s., nije bio ni visok ni nizak, grubih saka i stopala, velike glave i krupnih kosti, duzih dlaka na prsima. Kada bi isao isao bi zustro, kao da silazi niz brdo. Nikada, ni prije ni poslije, nisam mu vidio nekoga slicnog."

Kada bi Alija r.a. opisivao Allahovog Poslanika s.a.v.s. govorio bi: " Nije bio ni previsok ni prenizak, nego srednjeg rasta. Nije bio ni kovrdjave ni ravne kose, nego blago valovite. Nije bio ni debeo ni okruglog lica, nego blago zaobljenog. Rumen, crnih ociju, dugih trepavica, krupnih ramena, sirokih pleca, dugih dlaka na prsima, krupnih saka i stopala, kada bi isao isao bi zustro, kao da silazi niz brdo, kada bi se okretao okretao bi se citavim tijelom. Medju plecima je imao poslanicki pecat, a on sam je bio pecat svih poslanika. Bijase najvelikodusniji, najiskreniji, najblaze cudi, najugodnijeg druzenja. Ko bi ga iznenada ugledao osjetio bi strahopostovanje, a ko bi ga dobro upoznao zavolio bi ga. Kada bi ga neko opisivao rekao bi: 'Nikada, ni prije ni poslije, nisam mu vidio nekoga slicnog.'"

Hasan ibn 'Ali kazuje: Moj dajdza Hind ibn Ebi Hale je znao slikovito pricati, pa sam ga zamolio da mi opise Allahovog Poslanika s.a.v.s., i on zapoce: " Allahov Poslanik s.a.v.s. bijase krupan, velicanstvenog izgleda, lice mu je sijalo kao puni mjesec, malo visociji od covjeka srednjeg rasta, a nizi od visokog covjeka, velikog tjemena, blago valovite kose. Ako mu se kosa razdijeli napravio bi razdjeljak, a inace kosa mu nije prelazila usne resice kada bi bila duga, bjelkaste puti, sirokog cela, punih obrva u obliku poluluka koje se nisu spajale, izmedju njih bi se pojavila nabrekla vena kada se naljuti, malo povijenog nosa, iz njega je izbijao mir, ko ga ne poznaje pomislio bi da je gord. Bio je covjek guste brade, ravnih obraza, punih usta, malo razmaknutih zuba, njeznih dlaka na prsima, vrat mu je bljestao kao srebro, srednjeg stasa, krupnog cvrstog tijela, izravnatog stomaka sa sirokim prsima, sirokih ramena, krupnih kostiju, od vrata do stomaka izrasle su mu mehke dlake, kosmatih ruku, ramena i gornjeg dijela prsa, dugih podlaktica, sirokih dlanova, krupnih saka i stopala, dugih ruku i nogu, udubljenih tabana, oblih stopala sa kojih se voda brzo slijevala, koracao je cvrsto i isao smireno. Kada bi isao isao bi zustro, kao da silazi niz brdo, kada bi se okretao okretao bi se citavim tijelom, oborenog pogleda, pogled u zemlju mu je bio duzi od pogleda u nebo, kada bi gledao gledao bi kratko. Isao je iza ashaba, i prvi je nazivao selam onome koga susretne."

Dzabir ibn Semure r.a. pripovijeda: " Jedne svijetle noci ugledao sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. u crvenom ogrtacu. Zagledao sam se u njega pa u mjesec, i izgledao mi je ljepsi od mjeseca."

Ebu Hurejre r.a. prenosi: " Allahov Poslanik bijase bijele puti kao da je stvoren od srebra, blago valovite kose."

Ibn Abbas r.a. pripovijeda: " Allahov Poslanik s.a.v.s. je imao razmaknute sjekutice. Kada bi govorio vidjelo bi se kao da svjetlo izlazi izmedju njih."
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1